Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna PDA

Které PDA si mám vybrat?

Kapesní počítač neboli PDA (personal digital asistant, v překladu osobní digitální asistent) je přístroj nabízející řadu funkcí stolních počítačů v malém "balení". PDA jsou jen o málo větší než mobilní telefony, avšak co se dovedností týče, dokáží toho několikanásobně více. Stejně jako PC se skládají ze základní desky s procesorem (200 – 600 MHz), místo pevného disku se pro ukládání uživatelských dat používá flash paměť, klasickou operační paměť závislou na dodávce elektrické energie v PDA najdeme také (slouží pro potřeby spuštěných programů).

Rychle odkazy:
levné PDA do 6 000,-, PDA s GPS, PDA s GSM, PDA s Wi-Fi

Zpracování PDA

Většinu čelní stěny přístroje zaujímá displej, ten je dotekový (ovládá se dodávanou tužkou, tzv. stylusem), rozlišení se pohybuje od 160 x 160 bodů (u starších přístrojů) po 640 x 480 o úhlopříčce kolem 3,5 – 4", ale začínají se pomalu prodávat i modely s větším rozlišením. Pod displejem najdete několik tlačítek pro spouštění aplikací a interakci s přístrojem.

PDA pro studenty

Studenti tráví denně několik hodin v lavicích nebo na přednáškách, takže je výdrž PDA na jedno nabití klíčovým faktorem. Bohužel, velká část dnes prodávaných přístrojů vydrží méně než 8 hodin. Je třeba tedy vybrat přístroj, pro který se vyrábí akumulátory s větší kapacitou. Takových PDA je plno a díky eBay ani tolik nevadí, že je v České republice nikdo neprodává. Druhou možností prodloužení výdrže je pořízení bateriového zdroje. V nabídce jsou modely v ceně několika tisícovek, které kromě PDA nabijí třeba i mobil a notebook. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům většiny studentů se však vyplatí pořídit si jednoduchý, ale neméně efektivní nabíječ využívající 4 AA akumulátory (stojí několik stokorun).

 

PDA jako pracovní nástroj

Při výběru kapesního počítače do práce je dobré vědět, které aplikace v zaměstnání používáte a zda některé s PDA spolupracují nebo jsou k dispozici ve verzi pro váš kapesní počítač. Jestliže používáte výhradně produkty Microsoftu, zejména Outlook a Exchange, vyplatí se koupě PDA s Windows Mobile. Ne že by u ostatních platforem spolupráce např. s Exchange nebyla možná, ale není tak jednoduchá a někdy je třeba instalace (a tedy i zakoupení) dodatečné aplikace. Další výhodou Windows Mobile je podpora technologie .NET, díky které mohou firemní vývojáři pracující pod .NETem portovat potřebné aplikace pro kapesní počítač.

Pokud vezmeme v úvahu cenu, jsou základní modely Palm OS zařízení obvykle o něco levnější než přístroje s Windows Mobile. Při nákupu několika desítek či stovek zařízení pocítíte i malý cenový rozdíl.

S rostoucím výkonem "obyčejných" PDA souvisí fakt, že mohou uspokojit méně náročného hráče. Jestliže tedy není střílení zombíků či automobilové závody vaším denním chlebem a chcete si jen ukrátit čas při čekání na autobus, vystačíte si s jakýmkoli dnešním PDA.

Co všechno PDA dokáže?

Vzhledem k tomu, že kapesní počítače je možno považovat za nástupce digitálních diářů, zvládají PDA evidenci každodenní agendy – nechybí kalendář ani úkolovník. U každé schůzky v kalendáři je možno zadat datum a přesný čas začátku a konce akce. Abyste na schůzku nezapomněli, lze k ní přiřadit zvukové upozornění (samozřejmě s dostatečným předstihem). Jestliže se některé schůzky opakují, není nutno je do kalendáře zadávat po jedné, stačí nastavit opakovaní a případně i datum poslední schůzky

Autor: Pavel Bureš, redaktor magazínu Svět hardware odpovědný za rubriku Mobilní zařízení a dlouhodobě se věnující testování PDA

 

Vybrat PDA podle parametrů

 

Porovnat pda